dnes je 20.4.2024

Input:

K účinnosti novely zákona o DPH

1.7.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2021.1400.1
K účinnosti novely zákona o DPH

Olga Holubová

K 1. červenci 2021 byla Česká republika povinna zajistit účinnost novely zákona o DPH obvykle označované jako e-commerce. Klíčové změny se totiž dotýkají obchodování přes internet, tedy zejména e-shopů. Původně byla změna na evropské úrovni naplánována už od 1. ledna 2021, ale kvůli pandemii byla její účinnost o půl roku posunuta.

Česká republika, věrna tradici, ani tentokrát nestačila implementovat změny směrnice o DPH včas. Stát tak už poněkolikáté nutí plátce orientovat se ve vztazích české a evropské legislativy a přiřazovat každému novému ustanovení jednotlivě "aplikační přednost". Pojem dávám do uvozovek, protože obvykle nejde o aplikační přednost dle právních pravidel, ale o možnost, případně nutnost řídit se z praktických důvodů novými ustanoveními ještě před nabytím jejich účinnosti, jestliže v ostatních státech EU jsou již tato pravidla aplikována.

V tomto ohledu je letos situace plátců o něco jednodušší než u novely předchozí. S mírnou nadsázkou je možné konstatovat, že od 1. července budou plátci postupovat podle novely, a to bez ohledu na to, že ji ještě ani neprojednal Senát (senátní tisk č. 118), natož aby nabyla účinnosti.

Při dodávání zboží do jiných členských států osobám nepovinným k dani (tj. při prodeji zboží na dálku) je potřeba mít na paměti, že až na řídké výjimky je

Nahrávám...
Nahrávám...