dnes je 22.4.2024

Input:

Pronájem nemovitosti na Slovensku

18.12.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2018.2400.7
Pronájem nemovitosti na Slovensku

Ing. Jana Kolářová

Jsme zaregistrovaní jako plátci daně – zahraniční osoba podle § 5 slovenského zákona o DPH. Na Slovensku vlastníme nemovitost, kterou však pronajímáme a z tohoto důvodu nesplňujeme podmínku vzniku stálé provozovny pro DPH.

Čtvrtletně podáváme přiznání k DPH na Daňový úřad v Bratislavě, daň z příjmu z pronájmu uvedené nemovitosti hradíme místně příslušnému daňovému úřadu podle místa umístění naší nemovitosti.

Máme jako takto zaregistrovaný subjekt na základě podaného daňového přiznání k DPH nárok na odpočet daně:

- Ze služeb, které přímo nesouvisí s naší nemovitostí, ale obsahují slovenské DPH (jedná se o ubytovací služby našich pracovníků na různých obchodních jednáních)? Dle našeho názoru nejsme oprávnění podat žádost o vrácení DPH na základě institutu Vrácení DPH v rámci EU přes Daňový portál, neboť odvádíme slovenské DPH na výstupu z pronájmu zmíněné nemovitosti na základě daňového přiznání (§ 55a ods. 2 písm. c).

- U přenesení daňové povinnosti? Nemovitost nám opravují jak české firmy pořízení služby z EU (neregistrovaná na Slovensku), tak slovenské firmy stavebně montážní práce CPA 41–43. Fakturace je na naše slovenské DIČ.

- U služby

Nahrávám...
Nahrávám...